Osman Zeki Korkmaz: Ağır bir skordan sonra neler söylenebilir?

Trendyol Süper Lig’in 34’üncü haftasında Alanyaspor’a deplasmanda 6-0 mağlup olan İstanbulspor’da teknik direktör Osman Zeki Korkmaz açıklamalarda bulundu.

Alanyaspor’un iyi bir motivasyonla oynadığını belirten İstanbulspor Teknik Direktörü Osman Zeki Korkmaz, “Böyle bir maçtan sonra, böyle ağır bir skordan sonra neler söylenebilir? Bir şeyleri parça parça analiz etmemiz gerekiyor. Hep böyle maçlardan sonra istatistikler, rakamlar konuşan spor çevreleri, spor adamları olabilir. Ben rakamlara çok inanmam ve aslında inanmamamdaki haklılığımızı da bugün gördüm. İlk yarının skoru 3-0’dı ama ilk yarı sonunda gol beklentisi iki takımında birbirine eşitti. Gol beklentisi olarak bakarsanız rakamlar pek bir şey anlatmıyor. Sahadaki doğru davranışları, doğru öncelikleri davranış olarak yerine koymazsanız, top bizdeyken, top rakipteyken, rakam ne anlatırsa anlatsın top başka bir şey anlatır size ve acı anlatır, bugün olduğu gibi. Şimdi birkaç haftadır futbolcu arkadaşlara kendi etrafımıza şu mesajı veriyorum. Hani bütün gözler üzerimizde. Biraz garip gelecek ama böyle. Çünkü İstanbulspor son sırada olmasına rağmen futboluyla en çok bahsedilen takımdı. Bunun böyle olmasının aslında bir yerde de futbolcu arkadaşlar için ikincil bir motivasyon malzemesi olması gerekiyordu. Sebebi de şu siz bu tavrı ortaya koyunca rakipler de sizle oynarken başka bir motivasyonla çıkıyor. Mesela Alanyaspor bugün bizden hariç kimle oynasaydı bu motivasyon çıkmazdı. Çünkü onlar da biliyordu ki karşılarında iyi bir takım bulacaklar. Bu yüzde de sert ve yüksek motivasyonla maça başladılar. Sert bir oyun anlayışla başladılar. Biz buna cevap veremedik maçın başında. Pek çok pozisyonda futbolcular doğru pozisyondaydı ama yapmaları gereken davranışı sahaya koyamadılar” dedi.

Korkmaz açıklamasının devamında bu zamana kadar biriktirilen güzellikleri bozmadan son 4 maçta da yine güzellikler biriktirmek istediklerine vurgu yaparak, “İlk 10-15 dakika sonrasında maçı tutmak için belki pozisyonlar da yakaladık. İlk yarı sonunda çok bariz gol fırsatları, bunları değerlendiremedik. İkinci yarının başında da başka bir motivasyonla, başka bir stratejiyle başladık. Yine kaçan bir gol ve arkasından yediğimiz goller. Bazen kaçırdığınız gollerde kaçırma şekliniz ve golleri yeme şekliniz bütün bir grubun motivasyonunu aşağı çekebilir. O yüzden de şimdi grup olarak ve bireysel olarak bir analiz yapmak zorundayız. Pek çok güzellik biriktirdik burada. Hep söylüyoruz ya düşmek, kalmak ya da kazanmak, kaybetmek önemli değil diye. Bu maçı kaybedebiliriz de. Çünkü Alanyaspor bizden çok daha geniş bir kadroya sahip ve ellerinde çok daha büyük hamle gücü var. Buna rağmen şunu söyleyeyim. Bu zamana kadar biriktirdiğimiz güzellikleri asla bozmadan devam etmemiz gerekiyor. Son 4 maçta yine güzellikler biriktirerek ve bunu da bireysel, sahadaki grup davranışından koparak, bireysel davranışlarla ya da düşük motivasyonla kimsenin bozmasına izin vermeyeceğimi söyleyebilirim” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x